Bilgisayar/Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayar kapsamlı bir aygıttır. Hemen her donanımı ve özelliği ayrı uzmanlık gerektirir. Bu yazımda bir çok sorunuza cevap alacağınızı umuyorum. Günümüzde insanlar binlerce lira karşılığında bilinen veya bilinmeyen bilgisayar markalarına biliçsizce harcama yapmakta. Peki bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikli olarak bilgisayar satın almaya karar vermeden önce, satın alacağınız bilgisayarı ne amaçla kullanacağınızı belirleyin. Eğer ihtiyacınız film/dizi/video izlemek, office programlarını kullanmak, sosyal medyayı ve haberleri takip etmek ise düşük özellikte bir bilgisayar ihtiyacınızı giderecektir. Eğer ki grafik tasarım, oyun, video düzenleme, çizim vb. projelerinizde kullanmak üzere bir laptop veya bilgisayara ihtiyacınız varsa yüksek özelliklerde bir bilgisayar seçmeniz gerekir.

Mağazadan satın alacaksanız mutlaka bilgisayardan anlayan birini yanınızda bulundurun, eğer bunun için yardım alabileceğiniz bir kimse yok ise güvenilir mağazalara başvurun. X Bilgisayarcı, Y Bilgisayarcı gibi satıcılara başvurmak yerine bilinir bilgisayar satıcılarına başvurmak daha güvenilirdir. Kurumsal kimliğe sahip firmalar, size sattıkları ürünlerle ilgili çok daha fazla destek olabilirler. Hasar, onarım, iade vb.

Bilgisayar satın alırken dikkat etmeniz gereken rengi, markası veya görünümü değil, teknik özellikleridir. Üreticiler, tüketicilerin bu yönünü bildiği için görsel tasarıma odaklanırlar. Görünümüne kandığımız bilgisayarın teknik özellikleri fiyatı ile çoğu kez bağdaşmaz.

Peki bilgisayar özelliklerini nasıl ayırt edeceğiz? Nelere dikkat edilmeli? “Ram nedir? Ana kart nedir? İşlemci nedir?” Gelin bu sorulara cevap bulalım.

İşlemci (Cpu)

İşlemci (Cpu) Nedir?

İşlemci bilgisayar için herşeydir. Bilgisayarın beyni olarak bilinir. Çünkü bilgisayarı kullanırken yaptığımız her işlem onun hızıyla bağlantılıdır. Piyasada bulunan işlemcilerin hemen hemen hepsi INTEL veya AMD markalıdır.

Aşağıda sizler için hazırlamış olduğum işlemci türlerini kontrol edebilirsiniz. Sıralama yeni (iyi) modelden eski (kötü) modele göre yapılmıştır. Bu sıralamaya dikkat edip işlemcinizin iyi olup olmadığını ayırt edebilirsiniz. Fiyatı etkileyen en önemli unsurdur.

 
 

Intel marka işlemciler:

 1. Intel Core i7 (yüksek)
 2. Intel Core i5
 3. Intel Core i3
 4. Intel Core 2 Duo
 5. Intel Core Duo
 6. Intel Xeon
 7. Intel Pentium
 8. Intel Celeron (düşük)

Amd marka işlemciler:

 1. Amd FX X8 9590 (yüksek)
 2. Amd FX 9370
 3. Amd Fx-8350
 4. Amd A10-7870K
 5. Amd A8 7650K
 6. Amd Athlon II (düşük)
ram-bellek

Ram (Masaüstü PC)

Ram nedir?

Gün içerisinde bilgisayarımızı kullanırken birçok işlem yaparız. Kullandığımız uygulamalar belli bir Ram‘e ihtiyaç duyarlar. Bu istenen Ram değeri bilgisayarınız tarafından karşılanırsa bilgisayarınız sabit hızını korur, karşılayamazsa bilgisayarınız yavaşlamaya başlar ve devamında tıkanır veya donar.

ram-goruntusuSağdaki tabloya baktığınızda bilgisayarımızda çalışan uygulamaların ne kadar Ram kullandığını görebiliyorsunuz. Mesela tabloya baktığınızda chrome.exe uygulaması 12.960 kilobayt kullanmakta. Görüldüğü gibi diğer uygulamalarda Ram ihtiyacını karşılamakta. Bilgisayarın Ram’i ne kadar yüksek olursa o kadar fazla uygulamayı aynı anda çalıştırabilirsiniz. Ram’in bilgisayarın hızına etkisi bu şekildedir.

4 GB Ram’e sahip olan bir bilgisayarda siz eğer ki 1 GB’lik bir alanı kullanıyorsanız geriye kalan 3 GB’nin bilgisayara hiçbir katkısı yoktur. Bu konuda insanlar yanılgıya düşmektedir. Örnek vermek gerekirse bir Windows XP işletim sistemi 2 GB Ram’a ihtiyaç duyar, siz 4 gb Ram ile cihazı destekleseniz bile o ihtiyacından fazlasını kullanmayacaktır. Bilgisayarın hızına etki eden işlemcidir.

Günümüzde Ram’ler 515 MB’dan (Megabayt) başlar 32 GB’a (Gigabyte) kadar devam eder. Aşağıdaki sıralama yüksek Ram’den düşük Ram’e göre yapılmıştır.

Ram sıralaması:

 1. 32 GB (yüksek)
 2. 16 GB
 3. 8 GB
 4. 6 GB
 5. 4 GB
 6. 2 GB
 7. 1 GB
 8. 512 MB (düşük)
Ram türleri:Ramlar üretildiği yıllara ve ana kartlara göre farklılık gösterir. Yeni nesil Ram’ler ve eski nesil Ram’ler mevcuttur. Aşağıdaki sıralamada Ram türlerini yeni nesilden eski nesile inceleyebilirsiniz.
 1. DDR4 (yeni nesil)
 2. DDR3
 3. DDR2
 4. DDR
 5. SD (eski nesil)
 
memory-bandwidth

Ram türleri

Ekran kartı seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

Bilgisayarın diğer  önemli bir bileşeni ekran kartıdır. Ekran kartının paylaşımlı veya paylaşımsız olduğuna dikkat edin. Ekran kartı paylaşımlı olduğu zaman ihtiyaç duyduğu alanı Ram’den kullanır. Paylaşımsız olduğu zaman Ram’e ihtiyaç duymaz. Paylaşımlı ekran kartına sahip bilgisayarlarda fiziksel bir donanım bulunmaz, ana karta dahili vga çıkışından görüntü elde eder. Harici ekran kartları tıpkı Ram gibi bilgisayarın ana kartına harici takılır. Ve performans olarak çok daha güçlüdür, çünkü kendine özel belleğe sahiptir.

dahili-ve-harici-ekran-karti

Eğer projeleriniz için bir bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız ekran kartınızın paylaşımsız olmasına dikkat edin. Bunu satıcı kişiye sorabilirsiniz. Bu aygıt bilgisayarın fiyatını etkilemektedir.

Ekran kartının özelliği ne kadar yüksek olursa o kadar iyi görüntü performansı elde edersiniz. Ancak söylediğim gibi sadece sosyal hesapları kullanmak, dizi/film izlemek, haber takip etmek, office yazılımlarını kullanacaksanız ekran kartınız paylaşımlı olabilir.

Bugün ekran kartlarının 3D desteği, bellek tipi (DDR5, DDR3), bit değeri (128 bit, 256 bit vb.), chip seti (amd, ati, nvidia vb.), belleği (2 GB, 4 GB vb.), HDMI çıkışının olup olmaması, bağlantı portları ve daha birçok özellik ekran kartının performansını ve fiyatını etkilemektedir. Eğer proje bilgisayarı gerekiyorsa size bu özelliklerin yüksek olmasına önem verin.

Not: Ekran kartları, grafiksel olarak yüksek belleğe ihtiyaç duyan uygulamalara, oyunlara en önemli destektir. Uygulamaların ve oyunların daha stabilize çalışmasını, iyi görüntü vermesini sağlar. İyi görüntü ve yüksek çözünürlük sadece ekran kartı ile bağlantılı değil, aynı zamanda monitör ile de ilgilidir.

  Harddisk nedir? Harddisk seçimi: Harddisk dosyalarımızı sakladığımız depolama birimidir. Harddisk’de dikkat edeceğiniz en önemli unsur Rpm’dir. Yani dönüş hızı. Rpm değeri ne kadar yüksek olursa verilerin görüntülenmesinde ve taşınmasında hızlı bir sonuç elde edersiniz. Tavsiyem 7200 Rpm özelliğinde bir dönüş hızıdır. Harddisk’te diğer bir konu ise cache bellektir. Yine bu değerin yüksek olması avantajımızdır. Mesela oturumu yeni açılmış bir bilgisayarda o gün kullanacağınız uygulamaları çalıştırın. Belli bir süre içinde yüklenecek ve kullanıma hazır olacaklardır. Açtığınız uygulamaları kapatıp tekrar açın, ikinci kez aynı uygulamaları açtığınızda ilkinden daha hızlı açıldığını fark edeceksiniz. Bu durum cache bellek ile ilgilidir. Cache’in kelime anlamı önbellektir. Günümüzde 8 Mb’den başlar ve 128 Mb’ye kadar ulaşır.
SSD

SSD

SSD İmkanı olan arkadaşlar var ise SSD Hardisk alsınlar. SSD’ler veri depolamak için geliştirilmiş ve sabit disklerin yerini alan yeni nesil veri depolama aygıtıdır. Mekanik bir sabit diskin maksimum yazma hızı ortalama 150mb/sn iken SSD’lerde bu hız 560mb/sn’dir. En büyük avantajları; Isı, ses, düşük enerji sarfiyatı ve mekanikliğin ortadan kalkması. SSD’lerin çalışma mantığı RAM’ler ile aynı. Veri yolları her mikroçip’e paralel bağlanarak istenilen bilgiye eş zamanlı olarak erişilebilir. Bu nedenle SSD’ler çok yüksek hızlara erişebilir.    

Monitör seçimi:

Eğer bir masaüstü bilgisayar alacaksanız monitör seçimine önem göstermelisiniz. Çünkü görüntü kalitesi %70-80 onunla bağlantılıdır, kötü bir ekran kartınız olsa bile iyi bir monitör ile bu farkı kapatabilirsiniz. (Görsel Açıdan)

İster performans bilgisayarı, isterse günlük kullanım bilgisayarı olsun. Monitör seçimi bilgisayar kullanım zevkinizi etkileyen en önemli faktördür. Okuduğunuz yazılara, oynadığınız oyunlara, baktığınız fotoğraflara, izleyeceğiniz filmlere ve üzerine titrediğiniz projelerinize hep o aracıdır.

bilgisayar-monitor-masaustu

Ekran kartında olduğu gibi monitöründe 3D desteği, bağlantı özellikleri (analog + hdmi gibi), çözünürlük değeri (Full HD, 1600×900 gibi), dahili kamerası, dokunmatik olup olmaması, tepki süresi (1ms, 2 ms vb.) ekran büyüklüğü (inç) gibi özellikler monitör fiyatını etkilemektedir. İhtiyaç duyduğunuz özelliğe göre tercihinizi yapabilirsiniz.

Ekran Büyüklüğü (İnç)

İnç nedir?

İnç, bilgisayarın görülebilir alanını temsil eder. Ekran boyutudur.

Tepki süresi nedir?

Ekrana saniyede verilen kare sayısıdır. Detay için tıklayın.

  Klavye, maus, hoparlör, yazıcı vb. ek, kamera donanımların seçimi: Bu donanımların bilgisayarın hızına, performansına etkisi olmadığı için dilediğinizce seçim yapabilirsiniz. Tavsiyem şudur ki ortopedik klavye ve maus seti satın alın. Yazıcı ve kameralar ihtiyaç duyduğunuz özelliklere göre seçilebilir. HD kamera, veya tarayıcı, fotokopi özellikli yazıcı gibi. Olursa iyi olur dediklerim;
 1. USB 3.0 desteği
 2. HDMI girişi
 3. Bluetooth/dahili wireless desteği
 4. DVD RW desteği veya mümkünse Blu-Ray/DVD
 5. Kart okuyucu
Dikkat etmeniz gereken diğer unsurlar:

FreeDOSBilgisayar satıcıları maliyetten tasarruf etmek için bilgisayarları veya laptopları işletim sistemi (windows 7, linux gibi) olmadan satarlar. FreeDOS isminde bir işletip sistemi kurup size teslim ederler. Siz eve gelip açtığınızda sağdaki ekran görüntüsünü bulursunuz. Bu durumu düzeltmek için ekstradan işletim sistemi satın almanız veya lisansı olmayan bir işletim sistemi kurmanız gerekir. Bilgisayar veya laptop satın alırken mutlaka satıcıya bir işletim sistemi kurulu olup olmadığını sorun.

Toplama bilgisayar mı? Hazır bilgisayar mı?

Kimi kişiler bilgisayar satın alırken donanımları parça parça satın alır. Monitörü X mağazadan, ana kartı Y mağazadan, Ram’i internet sitesinden satın almak gibi. Daha sonra bunları birleştirip, toparlayıp bilgisayar kurarlar. Bilgisayar toplamanın avantajı olduğu kadar, dezavantajı da bulunmakta. Hazır bilgisayarlarda aynı şekilde.

Beni görüşüm ise; bilgisayar toplarken istediğimiz özellikleri bir araya getirip iyi bir cihaz elde edebiliriz. Bu avantajı. Ancak donanımların uyumluluğunu tutturamayabiliriz. Örnek vermek gerekirse ana kart ile Ram’in uyuşmaması sık sık bilgisayarın resetlenmesine neden olabilir. Böyle daha nice detay var. Ayrıca bilgisayar toplamak hazır bilgisayara göre daha masraflı olabilir. Çünkü bilgisayar markaları donanımları toplu satın aldığı için tasarruf elde ederler, indirim alırlar. Ve bunu etikete yansıtırlar. Biz parça parça satın aldığımız için bunu yapamayabiliriz.

Ancak hazır bilgisayar satın alırken ilgili firmalar bu değerleri ölçer ve uygun bir şekilde hazırlar. Donanımlar arasında genellikle senkron problemi bulunmaz. Ama onlarında dezavantajı istenilen özelliklerin bir arada bulunmamasıdır. Belkide hazır bir bilgisayar alıp sonradan donanım ilave etmek akıllıcadır. Tercih sizin.

Çok isterdim size bilgisayar tavsiyelerini paylaşmak, ancak herkese açık bir alanda iyi veya kötü bilgisayar markalarını size yazmam yasal olarak uygun olmayacaktır. Umuyorum sizin için bilgilendirici bir içerik olmuştur. 🙂

Yorum bölümünden tavsiye sorularınızı alabilirim : )

Paylaş;
Yorum ( 30 )
 1. Sibel
  20 Mart 2016 09:58
  Cevapla

  Bir çok internet sitesi okudum bu kadar ayrıntılı anlatan başka bir yer yok. Teşekkürler Fatih bey.

  • FatihDEDECAN Yazar
   17 Ekim 2016 14:32
   Cevapla

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim Sibel Hanım, değerlendirme yazısını kısa zamanda daha fazla derinleştireceğim.

 2. Orhan GÜMÜŞ
  10 Haziran 2016 17:30
  Cevapla

  Sayın DEDECAN; Siteniz ve bilgisayar hakkındaki bilgileriniz çok güzel basite indirgediğiniz için hiç bilgisi olmayan ben dahi çok bilgilendim. Emeğinize elinize sağlık.
  Ben engelli akşama kadar oturan, bilgisayarda araştırma tarihsel, facebook, haberler,, vs. gibi profesyonel olmayan işlerle vakitimi geçiriyorum. Oyun oynamak, film seyretmek hiç adetim değil sevmiyorum da.
  sizden ricam; Diz üstü bilgisayar almak istiyorum birincisi ekonomik durum, ikincisi çok lüks veya çok profesyonel olmayan bana yetebilecek kapasitede olsun. Sitelerden, Çeşitli adreslerden hatta TürkTelekom kampanyasını dahi araştırıyor bakıyorum ama aynı gibi görünen iki bilgisayarda fiyat farkı anormal. Bana markası dahil kullanabileceğim ram, İşletim sistemi vs. tavsiye edebileceğiniz emekli ve engelli işi bir diz üstü bilgisayar tavsiye edebilirseniz sevinirim. Bilgilerinizi E-mail adresimle gönderirseniz sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler, Hayırlı Ramazanlar. Saygılar.

  • FatihDEDECAN Yazar
   9 Temmuz 2016 15:19
   Cevapla

   Merhaba Orhan Bey; İş yoğunluğundan ötürü yorumunuzu geç gördüm. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Yorum formuna yazdığınız e-mail adresinize tavsiyelerimi yönlendirdim. Sağlıcakla kalın.

 3. Hacı
  2 Ağustos 2016 09:49
  Cevapla

  Merhaba fatih bey gerçekten anlaşılır ve temiz bir yazı olmuş .emeğinize sağlık. Ben bir diz üstü bilgisayar almak istiyorum . Maliye bölümü mezunuyum muhasebe programlarını kullanacağım mesela logo gibi.bir de arada pes falan oynarım. Sizden isteğim ısınma problemi en az olan oyun oynadığımda hiç kasmayan bir veya bir kaç bilgisayar tavsiye etmeniz fiyatsak olarakta uygun olabilir maximum 2200 tl verebilirim.şimdiden teşekürler.

  • FatihDEDECAN Yazar
   9 Ağustos 2016 23:55
   Cevapla

   Merhaba Hacı Bey;

   Söylediğiniz bütçe istediğiniz özellikte bilgisayar için oldukça uygun. Şuan ki fiyatı 1699 TL olan http://goo.gl/pe4TW0 bu bağlantıdaki bilgisayarı önerebilirim size. 1 TB HDD, 2 gb harici grafik kartı, 8 GB ram, 1.9 / 4 çekirdek amd işlemcisi ile güçlü bir notebook. İhtiyacınızı fazlasıyla karşılar. Notebook lenovo’dan sorulur.

   • yunus
    12 Ekim 2016 09:06
    Cevapla

    hocam amd işlemci onerirmisiniz iyimidir ?

    • FatihDEDECAN Yazar
     17 Ekim 2016 14:27
     Cevapla

     Bazen daha düşük özellikle olan bir AMD işlemci, ana karta bağlı olarak Intel’den daha iyi performans gösterebiliyor. Veya tam tersi. İşlemci seçiminde o işlemciyi hangi ana kartta kullanacağımız çok önemli. Genel itibariyle Intel tercih ediyorum ben.

 4. Emincan İ.
  11 Eylül 2016 12:51
  Cevapla

  Selamın aleyküm fatih abi ben Emincan öğrenciyim laptop almayı düşünüyorum yazınızı okudum sağolun çok güzel açıklamışsınız da ben size direk verebileceğim fiyati söylesem bana önerebileceğiniz bi laptop var mıdır teşekkürler max miktarım 1200 daha uygun fiyata varsa işimi görebileceğini düşündüğünüz bişey o da olur tekrardan teşekkürler

  • FatihDEDECAN Yazar
   17 Ekim 2016 14:38
   Cevapla

   Merhaba Emincan;

   Söylediğin fiyatın aşağısında birçok bilgisayar bulunmakta, güncel kampanyaları takip ederek iyi bir bilgisayar satın alabilirsin. Mesela şuan bir alışveriş sitesinde Dell Inspiron 3558 Intel Core i3 5005U 2.0GHz 4GB 500GB 15.6 marka ve özellikte bir bilgisayar 1.199 TL, bu fiyata bu özellik oldukça ideal.

 5. Olgaç
  15 Eylül 2016 21:05
  Cevapla

  hocam öncelikle sizi tebrik ederim çok güzel bir anlatım olmuş. ben yeni nesil oyunları yüksek ayarlarda kasmadan oynayabileceğim bir bilgisayar istiyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum.BÜTÇE 2500 – 3000

  • FatihDEDECAN Yazar
   17 Ekim 2016 14:40
   Cevapla

   Merhaba Olgaç bey;

   MSI CX62 6QD-234XTR Intel Core i5 6300HQ 2.3GHz 8GB 1TB 15.6 marka ve modelde olan bu bilgisayarı tavsiye edebilirim. Hem günlük ihtiyaçlarınız, hem de oyun oynayabileceğiniz sağlam bir ürün.

 6. Işıl
  21 Eylül 2016 14:23
  Cevapla

  Merhaba…
  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.Dizüstü bilgisayar almayı düşünüyorum.şuan kullandığım HB marka dan pek memnun değilim.Çok yavaş ve çabuk ısınıyor.Hızlı , çabuk ısınmayan , ekran kalitesi yüksek,tez ve makale yazımında kullanabileceğim hafızası güçlü tabi ki fiyatıda çok yüksek olmayan bir bilgisayar istiyorum.
  Önerilerinizi bekliyorum.
  İyi Günler…

  • FatihDEDECAN Yazar
   17 Ekim 2016 15:03
   Cevapla

   Merhaba Işıl Hanım;

   Acer E5-573 modelini tavsiye edebilirim, 4 GB RAM, HD LED ekran, Intel Core I5 işlemci, fiyatı şuan internet sitelerinde 1399 TL

 7. Kadriye
  30 Eylül 2016 21:45
  Cevapla

  Merhabalar, uzun zamandır bilgisayar almak için yoğun araştırma yapıyorum. Fakat işin içinden çıkmış değilim.Sayfanıza bir tesadüf eseri rastladım. Paylaşımlarınız çok güzel ve açıklayıcı. Tebrik ediyorum. O yüzden size yazmak istedim. Endnote bioedit gibi birkaç program kullanıyorum. ofis,internet ve multimedya amaçlı kullanacağım. pil ömrü, taşınabilirlik ve sunum amaçlı kullanacağımdan projeksiyon bağlantısının olması önemli.4.000 tl kadar çıkabilirim. Asus zenbook ux303UB Rt modeli güzel gibi fakat arkadaşım zenbook almıştı aldığı günden beri sürekli servise götürdü. Üstüne biraz daha ekleyip apple macbook pro retina mı alsam. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Ya da bir öneri?LENOVO IDEAPAD 310 CORE İ5 6200U 2.3GHZ-8GB RAM-1TB HDD-15.6″-2GB-W10bir arkadaşım bu modeli önerdi. özellikleri güzel ama taşınabilir olmasını istiyorum.

  • FatihDEDECAN Yazar
   17 Ekim 2016 15:10
   Cevapla

   Merhaba Kadriye Hanım;

   Size tereddütsüz olarak MSI’ın PE60 6QE-407XTR modelini tavsiye edebilirim. Intel i7 işlemcisi, full HD ekran özelliği, 8 GB RAM, turbo Boost ile işlemci hızı 3,5 GHz olan, 1 TB HDD ve aynı zamanda cooler boost 3 teknolojisi ile daha düşük sıcaklıklı sistem sağlar.

 8. Mustafa ayhan
  11 Ekim 2016 21:39
  Cevapla

  Ben oyun oynamak için masaüstü bilgisayar istiyorum bana bi özellik listeri atarmsnz lütfen bi türlü karar veremedm

  • FatihDEDECAN Yazar
   17 Ekim 2016 14:28
   Cevapla

   Merhaba Mustafa bey;

   Ne tür oyunlar oynayacaksınız? Ona göre bir tercih sunalım size.

 9. Özhan
  15 Ekim 2016 18:16
  Cevapla

  Merhabalar
  Logo go plus, Sketchup , Autocat gibi vs. Programlari kullanabileceğim bir Dizüstü Bilgisayara ihtiyacım var .( Şahsımca Toshiba marka önceligim ama yine kararsızım.)
  Tercihim ne olmalıdır, cevaplarsanız sevinirim.

  • FatihDEDECAN Yazar
   17 Ekim 2016 14:23
   Cevapla

   Merhaba Özhan bey;

   Toshiba Satellite C55-C-1LE modelini sizin için tavsiye edebilirim. 1.8 GHz’in üzerindeki işlemci hızı AutoCAD ve diğer yazılımlar için yeterlidir. Ayrıca söylediğiniz yazılımlar için RAM çok önemli, en az 4 GB olması gerekir. İyi bir görüntü için geniş ekran ve HD özelliği olmasına özen göstermelisiniz. 🙂

 10. Yavuz
  21 Ekim 2016 13:20
  Cevapla

  Merhaba kardeşim yazını dikkatle okudum ve çok beğendim. Ben de bikaç haftadır bi dizüstü pc alma düşüncesindeyim. Ben inşaat mühendisiyim ve alacağım bilgisayarda autocad , idecad , sta4cad , sap2000, 3dmax vs. mesleki çizim ve çözüm programları kullanacağım ayrıca Warcraft Dota2 oyunu oynayacağım. Bunun dışında pc den başka Hiçbir beklentim yok. Sadece özellikle söylediğim programları ve oyunu ısınmadan , kasmadan , beni yormadan seri şekilde çalıştırmasını bekliyorum. Bütçem 2300 – 3000 arası. Bana tüm beklentilerimi göz önünde bulundurarak uzun süre işime yarayacak bikaç alternatif önerebilir misin . Biraz vakit ayırıp grrçekten doğru seçenekleri önerirsen çok sevinirim çünkü sen ne dersen hızlı bir şekilde ona göre hareket edecem ve daha fazla araştırmıycam . Şimdiden çok çok teşekkürler …

  • FatihDEDECAN Yazar
   26 Ekim 2016 10:58
   Cevapla

   Merhaba Yavuz Bey;

   Dota 2 için önerilen sistem gereksinimlerini kontrol ettiğimde core 2 duo işlemci, shader model 3.9 NVidia 7600 veya ATI X1600 ekran kartı yeterli olabiliyor. Ancak siz autocad, idecad gibi yazılımlarda kullanacağınız için biraz daha iyi bir seçim yaptım sizin için. Ve de seçtiğim bu dizüstü bilgisayar sizi performans olarak da mutlu edecektir.

   Size tavsiyem: MSI GL62 6QC-081XTR Intel Core i5 6300HQ 2.3GHz / 3.2GHz 8GB 1TB 15.6

 11. Kezban
  21 Ekim 2016 18:08
  Cevapla

  Merhablar.. Engelli bir oglum var. Zamanini bilgisayar int de gecirir. Pek oyun oynamaz. Dizi yotube face vs. Magazalarda bil. Int dekilerin iki kati fiyatina n11 de ayni ozellikler yari fiyat. Fakat cesaret edemiyorum. Fikrinizi almak isterim. Hemde hangi bilgisayar? Tesekkurlet

  • FatihDEDECAN Yazar
   26 Ekim 2016 11:08
   Cevapla

   Merhaba Kezban Hanım;

   İnternet kullanımı, youtube, facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçirmek için düşük özellikte bir bilgisayar yeterli olacaktır. Oğlunuzun oyun da oynamak isteyebileceğini düşünerekten çok fazla bütçeyi aşmayacak bir tercih yaptım. Intel i3 işlemci, 1 GB ekran kartı, HD LED ekran, Windows 10 destekli Lenovo B5080 modelini size tavsiye edebilirim.

 12. Nazlıcan
  23 Ekim 2016 16:45
  Cevapla

  Merhabalar sizce notebook alirken hangi marka almaliyim gorunusu zarif hızlı , çabuk ısınmayan , ekran kalitesi yüksek,tez ve makale yazımında kullanabileceğim hafızası güçlü tabi ki fiyatıda çok yüksek olmayan bir bilgisayar istiyorum.Önerilerinizi bekliyorum.İyi Günler.

  • FatihDEDECAN Yazar
   26 Ekim 2016 11:17
   Cevapla

   Merhaba Nazlıcan Hanım;

   Acer E5-573 modelini tavsiye edebilirim, 4 GB RAM, HD LED ekran, Intel Core I5 işlemci, fiyatı şuan internet sitelerinde 1399 TL

 13. Doğancan
  28 Ekim 2016 02:40
  Cevapla

  Merhaba ben hp 15AC108NT n9t17ea modelini almayı dusunuyorum ama oyun performansı sizce nasıl ? Ets 2 veya cs go rahatlıkla oynayabilirmiyim ? 4 GB ram 2 GB ekran kartı ve 2.20 Ghz

  • FatihDEDECAN Yazar
   29 Ekim 2016 12:02
   Cevapla

   Merhaba Doğancan Bey;

   Söylediğiniz bilgisayarın fiyatını biraz yüksek buldum. Söylediğiniz oyunları çalıştırabilir özellikte. Biraz daha araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

 14. Emin D.
  30 Ekim 2017 09:05
  Cevapla

  Selamlar Fatih abi yaklaşık 1500 liralık bütçemle bir dizüstü bilgisayar almayı düşünüyorum. Bütçeme göre en iyi fiyat performans alabileceğim bir bilgisayar arıyorum. tavsiyen nedir ?

  • FD Yazar
   1 Kasım 2017 13:31
   Cevapla

   Ne amaçlı kullanacaksınız Emin bey. Cevaplandırabilirseniz daha iyi yardımcı olabilirim.

Bir cevap bırakın