Dağ II

dag-2-filmi

Günümüz sineması Amerikalıların savaş filmleri ile dolu. Ve hepsinde de Amerika’nın büyüklüğü, ihtişamı abartılı bir şekilde resmediliyor. Senarist ve yönetmen Alper Çağlar, ABD’nin bu yapımlarına en iyi cevabı vermiş. Şimdiden 60 bin oy ile IMDb sıralamalarında 10 üzerinden 10 puan almış.

http://www.imdb.com/title/tt5813916/

Filme gelecek olursak;

İki iyi arkadaş olan Oğuz ve Bekir, özel bir görev için Özel Kuvvetler 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi’ne katılırlar. Timin görevi; bir terör örgütü tarafından kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaktır. Görevi başarılı bir şekilde tamamlamak için yola çıkan Tim, hem gidiş hem dönüş yolunda birçok zorlukla karşılaşacaktır.

İzlemekten büyük gurur duyacağınız bu filmi izlemenizi ve arşivinizde bulundurmanızı tavsiye ederim.

 dag-2

DAĞ II Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey
  1. Seri 2012’de ilk filmle başladı. Konu, sürekli kavga eden iki asker; kısa dönem Oğuz ve uzun dönem Bekir’in bir pusu sonrası hayatta kalma mücadelesi ve anımsadıkları geçmişleriydi.
  2. Devam filmi yani Dağ II, sevenlerinden gelen binlerce e-posta sayesinde çekilmeye karar verilmiş ve çekilmiş. Bu e-postalar hala saklanıyormuş.
  3. Senaryo yazılma işi 3 yıl önce başlanmış ve o zaman yatırımcılar ”IŞID’i kimse bilmiyor ki!” tepkisi vermiş.
  4. Çekimler başlamadan 8 ay önce yönetmen Alper Çağlar destek olasılığını görüşmek için Genelkurmay Başkanlığı’na gitmiş. ‘Bir hayal’ olarak nitelendirdiği görüşmenin sonunda ‘Sağlık olsun’ diyeceğini düşünmüş.
  5. DAĞ II, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) destekleriyle gerçek silahların ve ordu ekipmanlarının kullanıldığı ilk ve tek Türk filmidir.
  6. Aynı zamanda da karargah dışında gerçek taaruz tüfeği kullanılan ilk ve tek film. Çekimlerden bir hafta öncesine kadar milli tüfeklerin kullanımına dair izinin gelip, gelmeyeceği meçhulmüş.
  7. Yönetmen Alper Çağlar, filmin çekimlerini çöpe atmak uğruna Bordo Berelilerin tüfeklerinin Alman ya da Rus malı olmasına hayır demiş. MKE’nin büyük desteğiyle yerli silahlar elde edilmiş ve çekimler bunlarla yapılmış.
  8. Oyuncular çekimlerden önce 3 ay boyunca eğitim ve idman kampına girmişler. Tüm teçhizatları da çekim yerlerine oyuncular kendisi taşımış.

Paylaş;
Bir cevap bırakın